top of page

Харківський університет цивільного захисту населення

http://nuczu.edu.ua/ukr/

Харківський університет цивільного захисту населення.

Національний університет цивільного захисту України - це провідний навчальний заклад Державній служби України з надзвичайних ситуацій  IV рівня акредитації і один з найавторитетніших  та найстаріших учбових закладів пожежно-рятувального профілю не тільки в Україні, а і в країнах СНД.

Історія учбового закладу бере свій початок з 17 липня 1928 року, з того часу, коли Радою Народних Комісарів УССР була прийнята Постанова о створенні у місті Харків дворічних постійно діючих Всеукраїнських пожежно-технічних курсів. В подальшому, в процесі свого становлення та розвитку, назва учбового закладу неодноразово змінювалась:

1930 рік - Харківський пожежний технікум;

1946 рік - Харківське пожежно-технічне училище МВС СРСР;

1994 рік - Харківський інститут пожежної безпеки МВС України;

2000 рік - Академія пожежної безпеки України;

2004 рік - Академія цивільного захисту України;

2006 рік - Університет цивільного захисту України.

2009 рік - враховуючи загальнодержавне та міжнародне визнання результатів діяльності Університету цивільного захисту України, його вагомий внесок в розвиток національної освіти и науки Указом Президента України Університет цивільного захисту України був удостоєний статусу Національного.

Такий шлях становлення та розвитку авторитетного учбового закладу пожежно-рятувального профілю, що має за плечима більш 82-х річний опит підготовки професіоналів свого діла.

За роки існування учбовий заклад підготував більше 35 тисяч висококваліфікованих спеціалістів. Серед випускників три - Героя Радянського Союзу, двадцять сім генералів, двоє очолювали Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та Міністерство з питань надзвичайних ситуацій Республіки Білорусь, керівники Управлінь МВС в областях, гарнізонів пожежної охорони різних регіонів України та країн СНД, визначні спортсмени, які в свій час завойовували золоті медалі на чемпіонатах світу та Олімпійських іграх. Більш шестисот - нагороджені медаллю «За відвагу на пожежі» та відзнакою  МЧС «За відвагу в надзвичайних ситуаціях».

Сьогодні Національний університет цивільного захисту України готовить спеціалістів для підрозділів МЧС України інших міністерств та організацій всіх форм власності за такими освітньо-кваліфікаційними рівнями:

«бакалавр» за спеціальностями: «Пожежна безпека», «Цивільний захист», «Охорона праці», «Психологія», «Екологія, охорони навколишнього середовища та збалансоване природокористування», «Хімічна технологія»;

«спеціаліст» за спеціальностями: «Цивільний захист», «Охорона праці», «Управління у сфері цивільного захисту», «Пожежна безпека», «Психологія» по спеціалізації «Екстремальна та кризисна психологія»;

«магістр» за спеціальностями: «Цивільний захист», «Охорона праці», «Управління у сфері цивільного захисту», «Управління пожежною безпекою», «Пожежна безпека», «Психологія».

Університет також проводить перепідготовку та підвищення кваліфікації спеціалістів усіх освітньо-кваліфікаційних рівнів, в тому числі керівних, науково-педагогічних, науково-дослідницьких, наукових, педагогічних кадрів за напрямкам: «Пожежна безпека», «Цивільний захист», «Державне управління», «Психологія».

Через докторантуру и ад'юнктуру здійснюється підготовка науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації.

Національний університет цивільного захисту України має можливість навчати більш 3000 курсантів та студентів денної форми на 5 факультетах:

гражданський захист;

оперативно-рятувальних сил;

соціально-психологічному;

пожежної безпеки;

техногенно-екологічної безпеки,

Учбово-виховний процес в університеті забезпечують 19 кафедр. Серед науково-педагогічного составу учбового закладу - 25 докторів наук та професорів, 145 кандидатів наук та доцентів.

Загальна площа учбово-лабораторних приміщень та споруд університету складає 13,5 тис. кв.м. До послуг курсантів та студентів: 5 учбових корпусів, обладнаних сучасними аудиторіями та новітніми лабораторіями, 5 комп'ютерних класів, 3 бібліотеки, клуб, 2 спорткомплексу, тренажерна зала, медична служба, учбова пожежно-рятувальна частина. Всі підрозділи університету підключені до локальної мережі та мають доступ до Інтернету (близько 320 комп'ютерів). У всіх кімнатах курсантського та студентського гуртожитку є можливість безкоштовного та  цілодобового користування Інтернетом.

На учбовій базі по вул. Баварська, на території загальною площею 7,4 га. розташовано два учбових корпуса, три казармених приміщення на 1000 чоловік, їдальня на 600 міст, клуб на 1150 міст, 8 адміністративно-господарських  будівель, учбова пожежно-рятувальна частина, учбово-тренувальний комплекс, із зразками повітряного (вертоліт, літак), автомобільного (автомобілі, тролейбус) та залізничного транспорту, газодимокамера, басейн та штучна водойма для підготовки водолазів, болдринговий клас для тренування верхолазів, пожежно-штурмова полоса з елементами екстремальної психологічної підготовки для вдосконалення навичок пожежних-рятувальників.

Практичне навчання курсантів-першокурсників організовано на навчальному полігоні в урочищі Фігурівка Чугуївського району, Харківській області на лівому схилі берега річки Сіверський Донець  (загальна площа полігону складає біля 20 га, відстань від м. Харкова - 45 км.).

Національний університет цивільного захисту України тісно співпрацює із спорідненими Вузами рятувального профілю Республіки Білорусь, Узбекистану, Азербайджанської Республіки, Германії, Польщі та Угорщини. Так, у травні 2009 році у німецькій пожежно-рятувальній школі міста Хайросберг у продовж двох тиждень пройшли  стажування курсанти 3 курсу, а у 2011 році університет від німецьких колег завдяки міжнародному проекту з гуманітарних питань «Миргородський проект» отримав у подарунок пожежну машину та карету швидкої допомоги. У 2011 році  курсанти та науково-педагогічні працівники відвідали заняття, проведені іноземними колегами, та ознайомилися із специфікою функціонування пожежно-рятувальної служби Польщі. Динамічно розвиваються професійні зв’язки з пожежними-рятувальниками з Швеції.

В Університеті на високому організаційному рівні відбуваються культурно-масові заходи з усіма категоріями постійного і змінного складу. Колективи художньої самодіяльності "Аніма", "Флейм", духовий оркестр відомі та популярні у місті Харків та серед учбових закладів МНС України.

Належна увага приділяється спортивно-масовій роботе. У спортивних секціях університету з гирьовому спорту, дзюдо, боксу, кікбоксингу, легкої атлетики та пожежно-прикладному спорту постійно займаються більше 240 курсантів та студентів. Серед нинішнього покоління спортсменів переможці світових першостей, чемпіони Європи, майстри та кандидати у майстри спорту, які забезпечують успішні виступи команд Університету у змаганнях на національному та міжнародному рівнях.

bottom of page